Gry stanowią bardzo istotny element w życiu dzieci na różnych etapach rozwoju. Dla rodzica bardzo ważne jest posiadanie wiedzy, co do tego, jakie gry są odpowiednie dla poszczególnych grup wiekowych.
Pomoc w tej materii oferują PRGI. Jest to, stworzony przez Europejską Federację Oprogramowania Interaktywnego, system ratingu gier komputerowych (z angielskiego Pan-European Game Information). Ma on pomóc rodzicom wybrać odpowiednie gry dla dzieci pod kątem ich wieku, potrzeb i zainteresowania.
Oznaczenie systemu PRGI opiera się na liczbach, wyznaczających dolną granicę wiekową docelowej grupy, dla której przeznaczona jest dana gra. PEGI 3 oznacza dopuszczalność gry dla każdego dziecka, bez względu na wiek, postacie w grach przybierają taką postać, by dziecko utożsamiało je z rzeczywistością. PEGI 7 to gry, które mogą zawierać sceny potencjalnie przerażające dla najmłodszych, oczywiście całkowicie wykluczony jest jakikolwiek wątek o podtekście seksualnym. Te dwie kategorie, szczególnie pierwsza, mają być dostosowane do zadań edukacyjnych i rozwojowych dziecka oraz mają być swoiście interaktywne z innymi zabawami, nawet tak prostymi jak kolorowanki.
PEGI 12 i 16 przeznaczone są dla starszych dzieci. W przypadku gier oznaczonych numerem 12, dopuszczalna jest przemoc, ale nie skierowana do postaci ludzkiej. Gry oznaczone szesnastką mogą zawierać realistyczne sceny przemocy i aktywności seksualnej, jednak mają ograniczenie co do wulgaryzmów oraz scen z używkami. PRGI 18 jest oczywiście oznaczeniem gier dla osób dorosłych. Jak widać system PEGI jest bardzo sensownie skonstruowany i bardzo pomocny. Jedynym problemem jest to, że nie został jeszcze w pełni rozciągnięty na gry on-line.
--Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz