środa, 26 października 2011

Call of Duty jest Rpg?!

W ostatnim czasie do głowy wpadła mi pewna myśl, która nie daje mi spokoju. Mianowicie, czy typowy shooter może być nazwany klasycznym RPG. Mam świadomość, że dla wielu ludzi to stwierdzenie brzmi strasznie niedorzecznie, bo co niby ma jedno z drugim wspólnego. Jednak jakby się tak zastanowić to ma i to naprawdę sporo. Do przedstawienia tego, chciałbym wykorzystać tutaj pewien spór istniejący w świecie gier fabularnych. Mianowicie konflikt pomiędzy tzw turlaczami i ludźmi stawiającymi na rozgrywkę opartą bardziej na wczuwaniu się w klimat całej fabuły niż na samym systemie.

Przechodząc jednak do rzeczy. Ludzie z tej pierwszej grupy uważają, że głównym elementem tego co chcemy nazwać erpegiem są różnego rodzaju tabelki, rzuty praktycznie na wszystko od zwykłego ataku, po rzut określający czy moja postać potrafi rozwiązać tą zagadkę i dlatego, że mam wysoką inteligencję to mistrz gry ma podać mi prawidłową odpowiedź. Jest to może przesadnym porównaniem, ale to doskonale obrazuje ten tok myślenia, zero wczuwania i odgrywania tylko turlamy kostkami. Druga grupa, do której ja się osobiście zaliczam stawia bardziej na odgrywanie postaci i wszelkie działania stara się przedstawiać bardziej opisowo niż w oparciu o statystyki. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, jak gracz opisze MG dokładnie co jego postać robi np. podczas wspinaczki. Mówi mu, że na linie zawiązuje taki i taki węzeł, potem zarzucę ją tamtą gałąź, sprawdzam dokładnie czy jest zamocowana, potem jeszcze opisuję w jaki sposób stawiam stopy by nie spaść. Prowadzący przy dokładnym rzeczowym opisie akcji może zaniechać jakichkolwiek rzutów, gdyż postać zrobiła dokładnie to ,co zrobić powinna. Pierwsza grupa powiedziała by tylko, próbuję się wspiąć na tą skarpę, rzut kostką a mg potem opisuje wszystko co robi postać podczas wspinaczki. Jednak co to wszystko ma do pytania które zadałem na samym początku? Otóż to, że shooter pasuję dokładnie do wizji systemu narracyjnego, dziwne? A jednak.

Na przykład wezmę sobie tutaj markę Call of Duty. Jest ona typowym w dzisiejszych czasach przedstawicielem strzelanek, który każdy dziś doskonale zna i kojarzy. Jednak co ta gra ma tak naprawdę wspólnego z RPG? Nie ma tu przecież żadnych tabelek, nie możemy zmieniać ciuszków, nie ma rozbudowanych opcji dialogowych ani nic w tym rodzaju. Jednak posiada ona coś wspólnego z grami fabularnymi a mianowicie fabułę i postać gracza która często nie jest zwykłym lewitującym karabinkiem, tylko posiada ona jakąś swoją historię do przedstawienia. No tak, ale RPG są nieliniowe, polegają na podejmowaniu decyzji, mamy wpływ na wygląd naszej postaci, co mówi etc. Powiem tak, w prawdziwym RPG wszystko to zależy od mistrza gry, jeżeli wymyśli sobie kampanie która jest nieliniowa, polega tylko na strzelaniu do przeciwników w oparciu o jakiś prosty system walki, a w tle da jakąś jakąś banalną fabułę to nadal będzie to RPG. Więc czemu nie możemy nazwać shootera erpegiem ? W końcu w Black Opsie wczuwaliśmy się w niejedną postać, znaliśmy jej historię, głos, zachowanie, momentami mieliśmy o wiele więcej rzeczy potrzebnych do odegrania postaci niż w typowych cRPG. Jakby nie patrzeć widzimy jego własnymi oczami, czy można wyobrazić sobie lepsze wczucie się w swojego bohatera? Teraz w ogóle wypadało by się zastanowić czy inne gry np. typu Assassin's creed też nie należą do tego gatunku? Wg mnie jak najbardziej tak, Altair i Ezio to idealnie opisane postacie. Ponadto skakanie po dachach, zabójstwa znienacka to wspaniałe przedstawienie gry roli którą nam powierzono, bo nie klikamy myszką idź tu i tam, postać nie porusza się samowolnie, to my ją kontrolujemy, my odgrywamy jej rolę niczym w teatrze lalek. Dziś ze skrótem RPG jest wiele problemów, dlatego powstają ActionRPG, strzelanki z elementami RPG itd. itp. Ten sam problem jest z Wiedźminem 2. Ciągle czytam narzekania ludzi, że nie jest to już rasowe rpg, a ja powiem, że jest on właśnie w jak największym stopniu czołowym przedstawicielem, gier tego typu opartych o narrację. Nie mamy tu wielu skomplikowanych tabelek i walka jest zręcznościowa. To właśnie jest tam wspaniałe, bo mogę się świetnie wczuć w Geralta, mogę sam nim skakać, machać mieczem jak ja chce, to jak on działa zależy głównie ode mnie jak ja go przedstawię, jak ja go odegram. Co prawda jest tam system, wykupywania umiejętności za punkty doświadczenia. Wg mnie gdyby z tego zrezygnowali i wprowadzili coś w stylu, przeczytaj książkę, czy niech inny wiedźmin nauczy Cie ciosów to wtedy było by to o wiele bardziej sensowne.

Wracając jednak do ogólnego problemu. Dzisiejszy światopogląd, tego że gry RPG to głównie tabelki i turlanie zawdzięczamy utkanemu w naszej kulturze wizerunkiem przedstawionym przez Dungeons & Dragons i późniejsze adaptacje tego systemu na komputery. Tak owszem, Baldur's Gate to niema co ukrywać najznakomitszy wytwór z plakietkom RPG jaki powstał. Jednak zastanówmy się, co ma więcej wspólnego z ogrywaniem ról, gra w której patrzymy z góry jak ludziki same klepią się mieczykami, czy shooter w którym to my patrząc oczyma bohatera rzucamy się w wir walki? Fakt jedno ma coś czego nie ma drugie. Dlatego przynajmniej wg mnie idealnym tworem RPG byłaby gra, pozbawiona jakichkolwiek tabelek, gdzie wszystko co się dzieje w grze uzależnione jest ode mnie i od tego jak ja tą postać odgrywam. Widok tak naprawdę nie ma znaczenia z oczu, z góry czy TPP. Zręcznościowy tryb rozgrywki jak najbardziej, tutaj idealnie pasuje. Sprawdził by się właśnie tutaj idealnie Move i Kinect z funkcją rozpoznawania głosu. Wyobraźcie sobie grę w której to my mówimy za naszą postać, my podejmujemy decyzje to my kucamy my sami celujemy i strzelamy, a tą całą mechaniczną i losową robotę odwala za nas mg którym jest konsola. Osobiście mam wielką nadzieje, że prekursorem nowego gatunku będzie Mass Effect 3, bez żadnych tabel czy statystyk, czysty roleplay.

Wiem, że to wszystko co napisałem wam widzi się jako czysta herezja. Jednak wyobraźcie sobie odrodzenie Baldura w takiej formię, gdzie teoretycznie wchodzimy w ciało naszego bohatera i mamy możliwość porozmawiania z innymi bohaterami w jego imieniu. Na koniec też chciałbym dać tutaj taki swój cichy apel do panów producentów, przestańcie tworzyć te głupiutkie gry rodzinne na kontrolery ruchy, bo w tym naprawdę drzemie o wiele większy potencjał niż się wam wydaję.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

poniedziałek, 25 lipca 2011

Nowości w Diablo 3

Nowości w Diablo 3

W najnowszej odsłonie gry Diablo 3 fani serii będą mogli znaleźć bardzo wiele nowości, które na pewno poprawią grywalność i sprawią, że gra stanie się kultową pozycją gatunku RPG.

Pierwsza odsłona gry Diablo odbyła się w 1997 roku. Od początku cieszyła się dużym powodzeniem wśród graczy. Na swój sukces gry składała się głównie fabuła osadzona w klimacie dark fantasy i gry walność.

Miejscem akcji jest świat Sanctuary. Gracz porusza się jedną postacią i ma za zadanie pokonać Pana Terroru. Gra polega na głównie na zdobywaniu kolejnych poziomów jest ich 16 głównych i kilka pobocznych.

Premiera gry Diablo 3 przewidziana jest na koniec 2011 roku. Bardzo wielu fanów serii nie może się doczekać jej premiery. Na oficjalnym blogu Diablo można przeczytać kilka ciekawych artykułów o tym jak będzie wyglądała rozgrywka, systemy czy jakimi postaciami będziemy mogli się poruszać.

W Diablo 3 będziemy mogli znaleźć między innymi:

Możliwość wyboru spośród 5 postaci: Barbarian, Witch Doctor, Wizard, Monk oraz Demon Hunter. Postacie będą dostępna dla dwóch płci.

Grafika będzie opierać się o nowy silnik znany z World of Warcraft dzięki czemu efekty walki będą na pewno niesamowite. Zostanie zastosowany rzut izomeryczny oraz grafika 3D.

By polepszyć grywalność zastosowano nowy system oparty na kamieniach runicznych, które będą modyfikowały każdą umiejętność w czasie walki.

W grze zostanie zastosowanych 60 poziomów.

Efekty zniszczeń będą dosięgać także przedmioty w najbliższym otoczeniu ataku takie jak np. ławki, budynki.

Te i inne elementy na pewno sprawi, że gra stanie się kolejną kultową pozycją dla fanów gatunku RPG i graczy tej serii. Wydawca gry planuje jej wydanie pod koniec 2011 roku więc wielu graczy marzy o znalezieniu jej pod choinką.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

poniedziałek, 11 lipca 2011

Komputer nie działa, nie włącza się? Napraw sam!

Już chyba każdemu posiadaczowi kompa zdarzyła się jakaś awaria. Najczęściej zanosimy sprzęt do jakiegoś serwisu komputerowego, tym bardziej jeśli podzespoły wciąż objęte są gwarancją producenta.

Już chyba każdemu posiadaczowi kompa zdarzyła się jakaś awaria. Najczęściej zanosimy sprzęt do jakiegoś serwisu komputerowego, tym bardziej jeśli podzespoły wciąż objęte są gwarancją producenta. Gorzej jest jeśli okres gwarancyjny już minął narażamy się w tedy na mniejsze lub większe wydatki związane z naprawą peceta albo wymianą podzespołów. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele awarii nie wymaga profesjonalnej wiedzy informatycznej, a naprawy kończą się na odkręceniu kilku śrubek i wymianie podzespołów. Postaram się przybliżyć kilka najbardziej standardowych usterek komputerów PC, z którymi każdy użytkownik powinien sobie dać radę.



Wiele awarii udaje się zdiagnozować zaraz po włączeniu peceta. BIOS każdego komputera diagnozuje cały sprzęt podczas jego rozruchu i w przypadku wykrycia usterki daje stosowne sygnały dźwiękowe. Analiza sygnału zwanego POST zezwoli na najszybszą diagnozę usterki komputera na podstawie standardowych znaków POST sprawdzamy podzespoły wskazane przez BIOS pomocne będą kolejne części tego tego artykułu. Zdarza się jednak, że pecet nie uruchamia się w ogóle lub też BIOS nie daje nam żadnych podpowiedzi.



Wymiana zasilacza



Jeżeli twój komputer nie odpala się i nie daje nijakiego śladu życia ? może okazać się, że niezbędna będzie wymiana zasilacza (jednostki PSU). Najprościej jest zabrać się do tego przygotowując zasilacz z innego komputera taki, co do którego mamy pewność, że jest działający ponieważ działał ze sprawnym zestawem PC. Tak więc montujemy działający zasilacz do komputera, w którym diagnozujemy awarię. Jeśli pecet odpali się po zamianie zasilacza mamy pewność co do awarii jednostki zasilania PSU. Jeżeli natomiast pecet nadal się nie włącza to winny może być inny podzespół komputera, np. płyta główna. Niestety, może się także okazać, że przepięcie na starym zasilaczu wywołało bardziej rozległe uszkodzenia z tego powodu nie polecam montażu starego zasilacza na sprawnym PC, w celu przekonania się czy zasilacz jest sprawny.



Nie jest to na szczęście finisz dla naszego komputera większość z zasilaczy daje się bardzo prosto naprawić poprzez wymianę bezpiecznika odradzam jednakże praktykowanie tego rodzaju operacji osobom, które nie mają żadnego pojęcia o elektronice.



Warto w tym momencie zanotować, że przy zakupie komputerów PC istotne jest, by pamiętać o wysokiej jakości zasilacza. Wiele osób zapomina, że jest to bardzo ważny aspekt, a słabej jakości zasilacze nie tylko prędko się niszczą, lecz potrafią także pociągnąć za sobą awarię pozostałych podzespołów i tym samym stracić możemy sporo więcej pieniędzy niż wydając parę pln więcej na porządny zasilacz.



Pamięć RAM



Kości pamięci RAM to podzespoły, które niestety lubią ulegać awarii, w szczególności w komputerach z wieloletnim przebiegiem. O awarii pamięci RAM możemy dowiedzieć się analizując napomknięty wcześniej sygnał POST. Sygnały dźwiękowe związane z awarią pamięci RAM są bardzo zróżnicowane zależnie od twórcy BIOSu, dlatego odsyłam ponownie do domyślnej listy znaków POST.



Jeśli nie jesteśmy w stanie rozszyfrować sygnału POST, możemy ręcznie zdiagnozować usterkę na parę sposobów. Na pewno zacząć trzeba od otwarcia obudowy kompa i zlokalizowania pamięci RAM. Płyty główne wyposażone są zazwyczaj 2-4 gniazd (slotów) na pamięci RAM, z których nie zawsze wszystkie zajęte są kościami pamięci. Diagnozę zaczynamy od wyboru jednej kości RAM i montowania jej kolejno w każdym slocie możemy w ten sposób zdiagnozować usterkę pamięci jak i samego slotu. Czynność powtarzamy dla każdej kości RAM jeśli któraś z konfiguracji pozwoli na bezproblemowe uruchomienie peceta to znamy przyczynę awarii zgodnie z logiką, zniszczenie pamięci RAM albo jednego z slotów.



W przypadku awarii jednego z gniazd pamięci RAM możemy zamontować wszystkie kości z pominięciem popsutego slotu albo (jeżeli nie posiadamy takiej sposobności) zanosimy płytę główną do serwisu komputerowego, gdzie wyceniona zostanie naprawa slotu sami nie bierzemy się za tego typu naprawy, chyba że naprawdę wiemy co robimy.



Jeżeli natomiast oszacujemy, że wadliwa jest pamięć RAM wymieniamy ją lub kontaktujemy się ze sprzedawcą, bowiem większość dzisiejszych producentów pamięci daje dożywotnią gwarancję na swoje produkty.



Karta graficzna



Podobnie do poprzedniej usterki, awaria karty graficznej powinna być sygnalizowana należytym sygnałem przez BIOS. Najczęściej spotkamy się z znakami POST przy jednoczesnym braku reakcji monitora niezmienny czarny obraz. Jeśli jednak komputer odpala się normalnie, tzn. wydaje dźwięki towarzyszące prawidłowemu uruchomieniu kompa, ale ekran zostaje czarny - warto sprawdzić podłączenie monitora do karty graficznej (zawsze niebieska wtyczka, VGA). Jeśli kabel wygląda ok. może okazać się, że karta delikatnie wyskoczyła ze swojego gniazda na płycie głównej. Otwieramy wtedy obudowę i przy odłączonym zasilaniu odkręcamy i wyjmujemy kartę graficzną (profilaktycznie przedmuchujemy gniazdo karty, najlepiej sprężonym powietrzem), następnie wkładamy kartę z powrotem, dokręcamy do obudowy i potwierdzamy czy wszystko działa jak należy.



Jeżeli powyższe czynności nie pomogły pozostaje zgłosić się z kartą graficzną do serwisu. Najczęściej uszkodzeniu ulega procesor graficzny (GPU) albo pamięci serwisy wykonują wtedy tzw. Reballing BGA, który jest właściwie niemożliwy do wykonania w warunkach domowych.



Przegrzewanie się, wyższe temperatury



Bardzo częstym problemem, towarzyszącym przede wszystkim starym kompom, jest przegrzewanie się podzespołów. Najbardziej szablonowym symptomem są wyższe temperatury z tyłu komputera, w pobliżu wylotu powietrza, a w przypadkach większego zaniedbania resetowanie się peceta po jego dłuższej pracy.



Aby temu zapobiec, warto pamiętać o pomocniczym chłodzeniu komputera, w które zestawy nie są domyślnie zaopatrywane. Mowa tutaj o pomocniczym wentylatorze w obudowie, pomagającym wyciągać gorące powietrze z wnętrza, a także dodatkowe chłodzenie procesora (CPU), zastępujące mniej wydajne, standardowe układy chłodzenia.



Dobrze jest pomyśleć o temperaturach zanim okażą się zbyt duże montaż pomocniczego wentylatora nie jest ani drogi ani zawiły, a znacznie poprawi obieg powietrza we wnętrzu peceta. Znaczące jest także, żeby pamiętać o systematycznej wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze kosztuje ona kilka złotych, a jej wymiana często obniża temperaturę procesora w stresie nawet o 30%. Wymianę pasy termoprzewodzącej rozpoczynamy, tradycyjnie, od odłączenia zasilania i otwarcia obudowy. Namierzamy procesor, przykryty radiatorem z wentylatorem odpinamy od płyty głównej przewód łączący z wentylatorem (zapamiętujemy jak i gdzie był wpięty), a następnie zdejmujemy całe chłodzenie. Istnieją trzy klasyczne metody montowania chłodzenia na procesorze ? dla procesorów marki Intel najczęściej instalowane jest za pomocą czterech obrotowych kołków, które odbezpieczamy przekręcając zgodnie ze strzałkami. Alternatywą dla tego rozwiązania są cztery długie śrubki, które wystarczy wykręcić. Chłodzenie procesorów AMD najczęściej montowane jest zaciskowo, bezpośrednio do plastikowego koszyka przy podstawce procesora. W tym wypadku wystarczy wypiąć zabezpieczenie naciskając kciukiem w odpowiednim miejscu i równocześnie odbezpieczając przeciwną stronę. Po zdjęciu radiatora przystępujemy do wyjęcia procesora z jego slotu. Tutaj także spotykamy się z kilkoma typowymi zabezpieczeniami, których zdejmowanie wiąże się najczęściej z podniesieniem zawleczki. Ze zdjętym procesorem obchodzimy się bardzo delikatnie, drobne wygięcie jednej z wielu nóżek może uniemożliwić montaż CPU na jego miejsce. Za pomocą ręcznika papierowego, dokładnie czyścimy górną powierzchnię procesora, tak żeby usunąć resztki po starej paście podobnie robimy w przypadku radiatora. Po dokładnym wyczyszczeniu obu podzespołów, ostrożnie nakładamy na procesor pastę, którą następnie precyzyjnie rozsmarowujemy na całą powierzchnię rdzenia procesora. Po nałożeniu pasty montujemy powrotem CPU do jego gniazda, nakładamy radiator i odpinamy wentylator do płyty głównej.



Przed wykonaniem tych czynności warto zbadać temperatury procesora, tak aby po ich wykonaniu mieć jakiś pogląd na efekty  do tego celu używamy programów typu Everest.



Zdarzają się także przegrzania kart graficznych, które objawiają się wyświetlaniem na monitorze krzaków czyli tzw. Artefaktów. Czasami zaobserwować można poziome lub pionowe pasy na monitorze, a także kilkukrotnie powielony, rozmazujący się albo podskakujący obraz. Możemy wtedy spróbować wymiany pasty termoprzewodzącej, aczkolwiek tego rodzaju awarie najczęściej pojawiają się na stałe a wtedy nie obejdzie się bez reballingu BGA, czyli wizyty w serwisie komputerów.



Płyta główna



Jednym z najbardziej ważnych elementów peceta jest płyta główna ? to na niej montujemy wszystkie podzespoły. Nie są to niestety rzadkie awarie, a jednocześnie niełatwo jest je zdiagnozować w warunkach pokojowych.



Jeśli komputer w ogóle się nie włącza warto wymontować z płyty wszystkie zbędne podzespoły, pozostawiając jedynie procesor, jedną kość pamięci RAM i kartę graficzną (jeżeli nie posiadamy zintegrowanej grafiki). W ten sposób ograniczamy ilość potencjalnych awarii. Jeżeli pecet nadal się nie odpala, a z sygnałów POST nic nie jesteśmy w stanie wnioskować to możemy próbować wymiany procesora, pamięci i grafiki na podzespoły, co do których mamy pewność, że są dobre. Jest jednak pewne ryzyko, ponieważ jeżeli awaria spowodowana jest np. zwarciem na płycie głównej to ryzykujemy wtedy uszkodzenia sprawnych podzespołów.



Jeżeli dojdzie do ostateczności i zgłosimy się ze sprzętem do serwis laptopów to musimy liczyć się z tym, że rzadko opłaca się naprawiać uszkodzone płyty główne PC - przeważnie naprawia się tylko te droższe modele lub płyty główne laptopów, których ceny są bardzo wysokie w stosunku do wartości całego sprzętu.



Napęd optyczny - CD / DVD



W przypadku awarii napędu optycznego diagnoza okazuje się względnie łatwa awarie cechują się problemami z wczytywaniem płyt płyty wczytują się znacznie dłużej aniżeli kiedyś albo nie wczytują w ogóle, a w przypadku płyt multimedialnych, odtwarzana muzyka albo film przycina się (uwaga, w tym przypadku problemem mogą być także kodeki audio/video!). Najczęstszą przyczyną tego rodzaju awarii jest zanieczyszczony laser. Czasami wystarczy zastosować specjalną płytę czyszczącą, osiągalną w każdym sklepie komputerowym wydatek jest niewysoki. Jeśli to nie pomaga, warto dostać się do samego lasera i przeczyścić go. W przypadku laptopów laser znajdzie się bezpośrednio na wysuwanej tacce, natomiast w wypadku napędów komputerów PC, aby dostać się do lasera należy rozkręcić obudowę napędu. Laser czyścimy za pomocą patyczka do uszu zamoczonego w stosownym preparacie unikamy spirytusu, który może uszkodzić plastikową osłonę lasera.



Jeśli wyczyszczenie lasera nie pomaga albo usterka objawia się w odmienny sposób, np. nie wysuwa się tacka napędu lub nie słychać żeby płyta się w ogóle kręciła  wymieniamy napęd na nowy, naprawy tego rodzaju awarii zawsze przekraczają niewielki koszt nowego napędu.



Dysk twardy



Typy awarii dysku twardego są bardzo różne, możliwości jego uszkodzenia jest naprawdę wiele. Bardzo często zdarza się, że dysk nie jest wykrywany podczas uruchomienia komputera. Na początek powinniśmy zbadać czy dysk jest widoczny w BIOS-ie, żeby się do niego dostać wciskamy w pierwszej fazie uruchomienia komputera przycisk odpowiadający za uruchomienie menu BIOS najczęściej klawisz F1 lub DEL, informacja o właściwym klawiszu wyświetla się zaraz po uruchomieniu komputera. Jeżeli dysk jest widoczny w BIOS-ie oznacza to, że mamy do czynienia z uszkodzeniem logicznym, z którym uporać możemy się z pomocą odpowiedniego oprogramowania udostępniającego takie funkcje jak naprawa systemu plików i/albo partycji. Jeśli zależy nam na danych z dysku, warto pomyśleć o użyciu oprogramowania do odzysku danych z dysków HDD.



Jeśli nie mamy dostępu do żadnego tego rodzaju oprogramowania, pozostaje próba tzw. Głębokiego formatowania. Jego wykonanie owocuje niejako przywróceniem dysku do stanu fabrycznego, usunięte zostają wszelkie dane, a także informacje o partycjach i systemie plików.



Gorzej jest w wypadku, gdy dysk nie jest widoczny w BIOS-ie. Możemy wtedy założyć, że uszkodzeniu uległa elektronika dysku  osoby, które mają jakieś pojęcie o elektronice mogą podjąć się próby wymiany elektroniki posługując się działającym nośnikiem tej samej partii jako dawcą, aczkolwiek najczęściej kończy się wymianą dysku na nowy.



Zdarza się także, że uszkodzenie dysku objawia się głośnym pukaniem w jego obudowie  takie naprawy także nie mają większego sensu, chyba że akurat posiadamy dostęp do specjalistycznego laboratorium. Profesjonalne kompanie są w stanie odzyskać dane właściwie z każdego dysku  nawet spalonego albo roztrzaskanego na kawałeczki  taka zabawa niestety kosztuje czasem kilkakrotnie więcej niż nowy komputer.



Błędy oprogramowania, systemu operacyjnego



Bardzo często źródłem kiepskiego działania komputerów nie są uszkodzenia sprzętu, a wadliwe działania oprogramowania, przede wszystkim systemu operacyjnego. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że systemy operacyjne (głównie te z rodziny Windows) z czasem wymagają ponownej instalacji. Zależnie od tego jak dbamy o swój system, już po kilku miesiącach komputer może zacząć chodzić wolno, zawieszać się lub wyświetlać tzw. Blue screen of Death czyli popularny niebieski ekran. System operacyjny z czasem "nabiera" multum zbyteczny plików i informacji pozostałych po odinstalowanych programach, a także łapie wirusy i różne złośliwe oprogramowanie. Dlatego najczęściej warto rozpocząć naprawę komputera od systemu operacyjnego.



Przeważnie prezentujemy sobie, że reinstalacja systemu wiąże się z utratą danych, jednak nic bardziej błędnego. Pliki na których nam zależy wystarczy przekopiować na inną partycję, na dysk zewnętrzny, pendrive lub po prostu nagrać na płytę. Większość programów posiada także funkcje eksportowania danych, takich jak zakładki przeglądarki internetowej.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

czwartek, 9 czerwca 2011

Co to PEGI?

Gry stanowią bardzo istotny element w życiu dzieci na różnych etapach rozwoju. Dla rodzica bardzo ważne jest posiadanie wiedzy, co do tego, jakie gry są odpowiednie dla poszczególnych grup wiekowych.

Pomoc w tej materii oferują PRGI. Jest to, stworzony przez Europejską Federację Oprogramowania Interaktywnego, system ratingu gier komputerowych (z angielskiego Pan-European Game Information). Ma on pomóc rodzicom wybrać odpowiednie gry dla dzieci pod kątem ich wieku, potrzeb i zainteresowania.

Oznaczenie systemu PRGI opiera się na liczbach, wyznaczających dolną granicę wiekową docelowej grupy, dla której przeznaczona jest dana gra. PEGI 3 oznacza dopuszczalność gry dla każdego dziecka, bez względu na wiek, postacie w grach przybierają taką postać, by dziecko utożsamiało je z rzeczywistością. PEGI 7 to gry, które mogą zawierać sceny potencjalnie przerażające dla najmłodszych, oczywiście całkowicie wykluczony jest jakikolwiek wątek o podtekście seksualnym. Te dwie kategorie, szczególnie pierwsza, mają być dostosowane do zadań edukacyjnych i rozwojowych dziecka oraz mają być swoiście interaktywne z innymi zabawami, nawet tak prostymi jak kolorowanki.

PEGI 12 i 16 przeznaczone są dla starszych dzieci. W przypadku gier oznaczonych numerem 12, dopuszczalna jest przemoc, ale nie skierowana do postaci ludzkiej. Gry oznaczone szesnastką mogą zawierać realistyczne sceny przemocy i aktywności seksualnej, jednak mają ograniczenie co do wulgaryzmów oraz scen z używkami. PRGI 18 jest oczywiście oznaczeniem gier dla osób dorosłych. Jak widać system PEGI jest bardzo sensownie skonstruowany i bardzo pomocny. Jedynym problemem jest to, że nie został jeszcze w pełni rozciągnięty na gry on-line.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

poniedziałek, 30 maja 2011

Warez, darmowe filmy hd

W ostatnim czasie rozpowszechniły się strony o tematyce warez oferujące do pobrania gry, filmy, programy, seriale, muzykę i wiele innych zupełnie za darmo. Bardzo ciekawe również są darmowe filmy hd znajdujące się na większości stron tego typu.


W ostatnim czasie rozpowszechniły się strony o tematyce warez oferujące do pobrania gry, filmy, programy, seriale, muzykę i wiele innych zupełnie za darmo. Bardzo ciekawe również są darmowe filmy hd znajdujące się na większości stron tego typu. Możemy cieszyć się darmowymi filmami zupełnie za darmo! Strony warezowe nie łamią prawa polskiego, ponieważ żadne pliki nie znajdują się na ich serwerach, są umieszczane jedynie linki zewnętrzne to hostingów, gdzie użytkownicy takiego portalu wrzucają pliki, a następnie dzielą się nimi. Hostingi, które oferują usługi w zakresie wysyłania i pobierania plików oferują również pieniądze za pobrania, tak więc ludzie chętnie wysyłają pliki i publikują do nich linki na portalach warezowych, aby zarobić trochę pieniędzy. Strony Warezowe zazwyczaj są moderowane, utrzymane w porządku i czystości. Proces pobrania i rozpakowania plików jest dziecinnie prosty, wystarczy posiadać odpowiedni program typu winrar, czy 7 zip dostępne w wersji testowej za darmo. Warezy oferują pliki ze wszystkich kategorii co sprawia, że są one uniwersalne i każdy może znaleźć coś dla siebie. Większość Polaków nie ma ochoty płacić wysokiej ceny za gry, programy, filmy, czy muzykę, mimo to administratorzy warezów nie wspierają piractwa i są zwolennikami oddawania honoru twórcom filmu, gry czy artyście muzycznemu poprzez zakupienie oryginalnej kopii ich dzieła.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Gry MMO i MMORPG

Od bardzo dawna setki gier MMORPG zalewa sektor polski i zagraniczny. W spisach odnajdziemy spisy znikomą część bardzo dużej bazy produkcji MMOFPS. Samotni ludzie szukają czegoś dla zabicia czasu, a tylko jeden blog w internecie jest w stanie zapokoić potrzeby tak wiernych graczy. Piszemy tutaj o blogu desercik, gdzie znajdziesz ogromy i najabrdziej szczegółowy katalog gier browserowych. Shootery.


Od bardzo dawna setki gier MMORPG zalewa sektor polski i zagraniczny. W spisach odnajdziemy spisy znikomą część bardzo dużej bazy produkcji MMOFPS. Samotni ludzie szukają czegoś dla zabicia czasu, a tylko jeden blog w internecie jest w stanie zapokoić potrzeby tak wiernych graczy. Piszemy tutaj o blogu desercik, gdzie znajdziesz ogromy i najabrdziej szczegółowy katalog gier browserowych. Shootery czy też gry ekonomiczne? Znajdziesz tutaj to co szukasz Należy też wspomnieć, iż portal desercik jest największym spisem hacków do tysiąca gier browserowych. Po co poszukiwać czegoś co jest rozrzucone po wielu portalach, wstąp do Nas a nie pożałujesz. Realizujemy też liczne promocje, w których wygrać można klucze do gier czy inne bonusy. Dowiesz się w co najchętniej grają ludzie na całym świecie. Znajdziesz tytuł odpowiedni dla siebie, wybierając z dziesiątek darmowych i płatnych gier. Dowiesz się co słychać na świecie, czytając najnowsze informacje i ciekawostki dotyczące gier mmorpg. Na forum internetowym będziesz mógł porozmawiać z innymi fanami gier sieciowych. Oprócz tego znajdują się tutaj newsy, recenzje użytkowników, artykuły, galeria screenów i filmów a także forum dyskusyjne. Gry mmorpg cieszą się coraz większą popularnością. Jest to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Dlatego też zachęcam do aktywnego udziału w portalu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Tibia - zwykła gra online czy niebezpieczny narkotyk ?

Wielu z was pewnie słyszało o grze MMORPG o nazwie TIBIA, charakteryzuje się tym że jest razem z grą Warcraft i Counter trike na pierwszej półce jeśli chodzi o grywalność, różni się jednak grafiką ...

Jedyna wspólna cecha wymienionych tytułów jest taka, że wiele dzieciaków na całym naszym zielonym globie poświęciło im większość czasu oraz w wypadku Tibi i WOW-a pieniędzy. Pierwszy raz zobaczyłem tą grę u mojego dobrego przyjaciela, który odkąd miał styczność z tą grą to bardzo się zmienił.



Przedtem piłka, jakis wypad na dziewczyny czy zwiedzanie Krakowa melexem, (jego ojciec miał firmę zajmującą się właśnie przewozem turystów). Przyszedłem do niego i zobaczłem jak chodzi jakimś pixelem ( bo trudno było to nazwać trójwymiarową postacią), po lesie, i bije coś co miało wyglądać jak potwor, niczym ta gra nie odróżniała się od połowy darmowych gierek na wielu portalach, a graficznie za bardzo nie odbiegała od TETRISA albo znanych wszystkim przygód małego hydraulika Mario Brosa. Mimo iż nie powinna to jednak zainteresowała mnie nie jako gra, ale jak to jest możliwe, że tak nie komercyjne stworzone w drugim wymiarze "coś" może podbić mózgi tak wielu osób na całym świecie.



W tym artykule postaram wam się nieco przybliżyć historię tego pożeracza czasu o nazwie TIBIA. Tibia to gra MMORPG z angielskiego (Massively Multiplayer Online Role Playing Game), stworzona przez czterech niemieckich studentów informatyki: Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler. Dystrybucją zajęła się firma CIPSOFT, poniżej przedstawiam jak ta gra wygląda od strony gracza.







Początkowo była niekomercyjnym eksperymentem. Pierwsza wersja Tibii została wydana w 1997, była jednak bardzo niedopracowana. Po krótkim czasie stała się projektem komercyjnym.



Tibia, mimo stosunkowo długiego czasu istnienia, nadal posiada prostą grafikę opartą na bitmapach stworzoną w 2D.



Gra pozbawiona jest jakichkolwiek dźwięków. Uczestniczenie w grze jest bezpłatne, jednakże CipSoft oferuje ulepszanie kont do statusu konta premiowanego odblokowującego wiele dodatkowych opcji takich jak więcej miast do zwiedzania, więcej broni, czarów ,potworków itp. Bardzo niedawno temu polską wstrząsnęła informacja jak szesnastolatek z Wrocławia pobił matkę krzesłem, bo wyłączyła mu komputer i zabiła bohatera gry.



Po tych wszystkich informacjach jakie uzyskałem na temat tej chorej gry do tej pory próbuje kumpla od niej odciągnąć i namówić go na jakieś wycieczki po Krakowie, albo inne atrakcje, i nic z tego.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Minecraft - LEGO naszych czasów

Wyobraź sobie grę idealną, grę w jakiej możesz robić co tylko przyjdzie tobie do głowy, grę jaka przypomni tobie o młodzieńczych latach, latach gdy z klocków tworzyłeś kreatywne budowle. Dla wielu taką właśnie grą jest Minecraft.

Minecraft to gra robiąca ostatnio prawdziwą furorę w świecie cyfrowej rozrywki. Rozpisywały się o niej największe światowe portale oraz czasopisma o grach komputerowych. GameTrailers.com uznała ją za największą niespodziankę 2010 roku z kolei portal o grach niezależnych Indie DB nagrodził Minecraft tytułami: gra roku, najbardziej innowacyjna gra, najlepszy tryb dla pojedynczego gracza. Oczywiście to tylko kilka z licznych nagród jakimi omawiany tytuł może się poszczycić, a to wszystko przyznane jeszcze gdy gra była w fazie Alpha (wstępne testy) i beta.


Jaka jest idea gry, której grafika odrzuca wielu użytkowników? Co sprawiło, że jej autor został multimilionerem? Przede wszystkim dać graczom maksymalną grywalność i wolność. Jeżeli zechcesz kopać to kop, zechcesz ukształtować teren wokół ciebie wedle twego pomysłu to kształtuj, chcesz zbudować mały domek lub całe miasto? Buduj.


Kanciasty świat MinecraftaNa wstępie wspomniałem o młodzieńczych latach, czasie gdy bawiliśmy się klockami. Nie skłamię, gdy stwierdzę, że niemal 100% z nas miło wspomina minione dni, dni w jakich za pomocą klocków okazywaliśmy swoją kreatywność i świetnie się bawiliśmy. Świat Minecraft jest zbudowany właśnie z takich klocków, technicznie rzecz biorąc z Voxeli (w grafice trójwymiarowej odpowiednik piksela).


Podczas gdy jedne klocki są drzewami, liśćmi, ziemią lub skałami, inne są wodą, lawą, piaskiem czy szkłem. Dziesiątki różnych klocków o zróżnicowanych właściwościach składają się na bogaty świat gry. Kopiąc pozyskujesz surowce jakie możesz wykorzystać do budowy domu lub sprzętów potrzebnych do przeżycia. Z drzewa możesz pozyskać deski, z desek patyki a z patyków zrobić pochodnie czy rączki do łopat i kilofów. Wiele zastosowań maja również minerały wydobywane podczas prac pod ziemią.


Jeżeli tęsknisz za dzieciństwem, szukasz gry stawiającej na kreatywność nie grafikę, gry dającej dużo zabawy to Minecraft jest grą w której się odnajdziesz.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Symulator Farmy 2011: Nadchodzi nowy pogromca list bestsellerów (i ma wymagania sprzętowe)!

Farming Simulator 2011 to kolejna część popularnej serii niszowych symulatorów Farmy 2011 z detalami odtwarzających najdrobniejsze szczegóły rolniczego rzemiosła.

Landwirtschaft simulator 2011 w porównaniu do poprzedniej części wprowadzonych w LS 2011 zostało wiele nowych funkcji oraz poprawek. To, co nie uległo natomiast zmianie to fakt, że ponownie wcielamy się w młodego gospodarza, który krok po kroku poznawać będzie uroki życia rolnika. Pod uprawę oddany nam zostaje teren przekraczający 4 kilometry kwadratowe. Naszym zadaniem jest oczywiście uzbieranie środków potrzebnych do stworzenia nowoczesnego gospodarstwa. Zarobki przyniesie nam praca na roli, konieczna więc będzie kultywacja ziemi, robienie zasiewów oraz zbieranie plonów. Miejscowy sklep posiada w swojej ofercie kilkanaście ciągników i kombajnów o różnej wielkości, mocy i efektywności pracy oraz ponad 30 innych maszyn, takich jak pługi, siewniki, prasy, kultywatory, kosiarki czy przyczepy. Dużą nowością jest wprowadzenie do gry hodowli bydła. Zmusza nas to do regularnego karmienia krów, ale dzięki temu otrzymujemy możliwość wzbogacania pól naturalnym nawozem oraz zarabiania na mleku. Landwirtschaft simulator 2011 skupia mieszkańców zarówno wsi jak i dużych miast.


Przygotowano też ulepszony tryb kariery, w którym rozpoczniemy posiadając jedynie słabo wyposażoną farmę oraz przestarzały sprzęt. Nie musimy zresztą zarządzać naszym gospodarstwem samodzielnie, ponieważ dzięki trybowi multiplayer kilku graczy może się teraz wspólnie opiekować jednym terenem. Dzięki współpracy z korporacją AGCO (właścicielem marki Wendt) udało się autorom wprowadzić do gry licencjonowane traktory i kombajny. Możemy ponadto korzystać z narzędzi firm takich jak Poettinger, Vogel & Noot, Deutz-Fahr, Krone oraz Horsch. Dla początkujących rolników przygotowano długi na kilka misji samouczek. Warto też wspomnieć o realistycznym systemie dnia i nocy oraz zmiennych warunków pogodowych. Dodatkową pomocą są kontrolowane przez komputer pojazdy, które mogą nam asystować w wykonywaniu zadań.
Landwirtschaft simulator 2011 w skrócie LS 2011, oferuje wyraźnie lepszą grafikę niż jego poprzednicy. Co ciekawe, silnik gry korzysta z dobrodziejstw systemu fizycznego PhysX. Ponadto, rozbudowane edytory pozwalają na tworzenie i szybką instalację dodatkowych maszyn, modów. Jest teraz wiele popularnych stron o tej kultowej grze które oferują mnóstwo dodatków do tej że gry.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.